Speculoos Log Cake
Speculoos Log Cake
Recipe
| Group | Weight / Volume |
|---|---|
| Ingredients - Cake: | |
| Daily Moist Cake | 1000 g |
| Eggs | 550 g |
| Oil | 550 g |
| Water | 250 g |
| Ingredients - Speculoos Cream: | |
| Milk 3,5% | 2500 g |
| Minuta Speculoos | 1000 g |
| Casa Cream (milk cream) | 750 g |
| Ingredients - Speculoos Coating: | |
| Variegone Speculoos | 1000 g |
| Sunflower Oil | 100 g |
| Arabesque Milk 34% | 300 g |
Preparation
For the Cake:
Place all the ingredients in the mixer bowl.
Mix using the flat beater at medium speed for 3 minutes.
Spread evenly onto two 60x40 cm baking trays.
Bake in a preheated oven at 170°C for 11 minutes.
Allow to cool before use.
For Minuta Speculoos Cream:
Add the milk and Minuta Speculoos to the mixer bowl.
Whisk at high speed for 3 minutes using the wire to whip.
Add the liquid Casa Cream.
Continue whisking for 1.5–2 minutes, until a smooth, fluffy, and stable cream is obtained.
Keep refrigerated until use.
For Speculoos Coating:
Melt all the ingredients together in a microwave oven.
Coat the frozen and rolled log cake with the glaze.
Decorate as desired (crushed Speculoos biscuits, Arabesque, nuts, etc.).
Log Cake Assembly:
Spread the Minuta Speculoos cream evenly over the cooled sponge cake.
Carefully roll into a log shape.
Freeze for stability.
Coat with the Speculoos glaze.
Allow to set before serving.
Products
Minuta Speculoos
Premium quality custard filling with exceptional Speculoos aroma and flavor for bakery and pastry applications. It is freeze/thaw stable, extremely flexible and easy to use.
