Speculoos Tart with Speculoos Base
Speculoos Tart with Speculoos Base
Recipe
| Group | Weight / Volume |
|---|---|
| Ingredients - Tart Base: | |
| Speculoos Cake | 1000 g |
| Pastry flour | 330 g |
| Butter | 330 g |
| Eggs | 100 g |
| Water | 100 g |
| Ingredients - Speculoos Cream: | |
| Milk 3,5% | 3000 g |
| Minuta Speculoos | 1000 g |
| Extra Ingredients: | |
| Variegone Dulce di Latte | As desired |
| Granella Speculoos Cookies | As desired |
Preparation
For the Tart Base:
Place all the ingredients in the mixer bowl and mix using the flat beater at low speed for 1–2 minutes.
Bake at 180–190°C for 8–10 minutes and allow to cool.
Let cool completely before use.
For the Speculoos Cream:
Add the milk and Minuta Speculoos to the mixer bowl.
Whisk at high speed for 3 minutes using the wire to whip.
Store refrigerated until use.
Assembly:
Fill the baked and cooled tart shell with Minuta Speculoos cream.
Place a thin layer of Daily Moist Cake over the filling.
Using a piping nozzle, create a small cavity in the center of the surface.
Fill the cavity with Variegone Dulce di Latte.
Garnish with Speculoos Cookie Granella.
Allow to set before serving.
Products
Minuta Speculoos
Premium quality custard filling with exceptional Speculoos aroma and flavor for bakery and pastry applications. It is freeze/thaw stable, extremely flexible and easy to use.
