Κοκάκια Speculoos
Κοκάκια Speculoos
Συνταγή
| Υλικά | Βάρος Υλικών |
|---|---|
| Doll | 1000 g |
| Αυγά | 500 g |
| Νερό (βρύσης) | 250 g |
| Αλεύρι ζαχαροπλαστικής | 110 - 120 g |
| Velex | 20 g |
| Γάλα 3,5% | 2500 g |
| Minuta Speculoos | 1000 g |
| Casa Cream(κρέμα γάλακτος) | 750 g |
| Fondan | 1000 g |
| Arabesque Milk 34% | 250 g |
Εκτέλεση
Για την Βάση:
Τοποθετήστε όλα τα υλικά μαζί, στον κάδο του μίξερ, και χτυπήστε στην αργή ταχύτητα για 1 λεπτό, με το σύρμα.
Στη συνέχεια, χτυπήστε στη δυνατή ταχύτητα, για περίπου 6 λεπτά (ανάλογα με το μίξερ), μέχρι η ζύμη να γίνει αφράτη και ομοιογενής.
Κόψτε τη ζύμη με σακούλα ζαχαροπλαστικής και στρογγυλό κορνέ, στο επιθυμητό σχήμα και μέγεθος, πάνω σε λαδόκολλα ή αντικολλητικό χαρτί.
Ψήστε σε προθερμασμένο (αερόθερμο) φούρνο, στους 210°Cγια περίπου 9 λεπτά, για κοκ διαμέτρου 5cm.
Αφήστε τις βάσεις να κρυώσουν ελαφρά, ώστε να είναι έτοιμες για χρήση.
Για την Κρέμα Speculoos:
Στον κάδο του μίξερ, προσθέστε το γάλα και τη Minuta Speculoos.
Χτυπήστε με το σύρμα, για 3 λεπτά, σε υψηλή ταχύτητα.
Προσθέστε τη ρευστή Casa Cream
Συνεχίστε το αφράτεμα με το σύρμα για 1,5-2 λεπτά, μέχρι να δημιουργηθεί μια λεία, αφράτη και σταθερή κρέμα.
Για την επικάλυψη:
Τοποθετήστε όλα τα υλικά σε ένα μπολ και λιώστε τα σε φούρνο μικροκυμάτων, ανακατεύοντας, ανα διαστήματα, μέχρι να ομογενοποιηθούν πλήρως.
Προϊόντα
Minuta Speculoos
Κρύα κρέμα πατισερί με άρωμα και χρώμα Speculoos, στιγμιαίας παρασκευής, για πατισερί.
