Ταρτάκι Speculoos με βάση Speculoos
Ταρτάκι Speculoos με βάση Speculoos
Συνταγή
| Υλικά | Βάρος Υλικών |
|---|---|
| Υλικά - Βάση Τάρτας: | |
| Speculoos Cake | 1000 g |
| Αλεύρι | 330 g |
| Βούτυρο | 330 g |
| Αυγά | 100 g |
| Νερό | 100 g |
| Υλικά - Κρέμα Ζαχαροπλαστικής: | |
| Γάλα 3,5% | 3000 g |
| Minuta Speculoos | 1000 g |
| Κρέμα Γάλακτος | 200g |
| Granella Speculoos Cookies | Κατά βούληση |
Εκτέλεση
Για την Βάση Τάρτας:
Βάλτε όλα τα υλικά στον κάδο του μίξερ και χτυπήστε με το φτερό για 1-2 λεπτά, στην αργή ταχύτητα.
Ψήστε στους 180-190 °C για 8-10 λεπτά και αφήστε να κρυώσει, πριν τη χρήση.
Για την Κρέμα Speculoos:
Στον κάδο του μίξερ, προσθέστε το γάλα και τη Minuta Speculoos.
Χτυπήστε με το σύρμα, για 3 λεπτά, σε υψηλή ταχύτητα.
Αποθηκεύστε σε ψύξη, έως τη χρήση.
* Μπορείτε να προσθέσετε και κρέμα γάλακτος για πιο αφράτη υφή και γεύση της κρέμας Speculoos.
Για την Συναρμολόγηση:
Γεμίζετε το έτοιμο, ψημένο ταρτάκι, με την κρέμα Minuta Speculoos, χρησιμοποιόντας σακούλα ζαχαροπλαστικής ή σπάτουλα.
Πασπαλίζετε ή διακοσμείτε την επιφάνεια με Granella Speculoos Cookie.
Αφήστε να σταθεροποιηθεί, πριν σερβίρετε.
