Τρουφάκια Speculoos
Τρουφάκια Speculoos
Συνταγή
| Υλικά | Βάρος Υλικών |
|---|---|
| Υλικά - Κρέμα Speculoos: | |
| Γάλα 3,5% | 2.500 g |
| Minuta Speculoos | 1.000 g |
| Casa Cream (κρέμα γάλακτος) | 750 g |
| Υλικά - Παντεσπάνι: | |
| Genoise | 2.250 g |
| Αυγά | 1.700 g |
| Νερό | 200 - 300 g |
| Υλικά - Τρουφάκι: | |
| Παντεσπάνι Genoise (τριμμένο) | 400 g |
| Minuta Speculoos | 500 g |
| Variegone Speculoos | 300 g |
| Σοκολάτα Arabesque Milk 34% (λιωμένη) | 100 g |
Εκτέλεση
Για την Κρέμα Speculoos:
Τοποθετήστε το γάλα και την Minuta Speculoos στον κάδο του μίξερ.
Χτυπήστε, με σύρμα, σε υψηλή ταχύτητα για 3 λεπτά, έως ότου επιτευχθεί πλήρης ομογενοποίηση και λεία υφή.
Διατηρήστε την κρέμα σε ψύξη, έως τη χρήση.
Για το Παντεσπάνι:
Τοποθετήστε όλα τα υλικά στον κάδο του μίξερ.
Χτυπήστε με το σύρμα, αρχικά σε χαμηλή ταχύτητα για λίγο, και στη συνέχεια, σε υψηλή ταχύτητα για: 8 λεπτά (πολύστροφο μίξερ) ή 10 λεπτά (αργοστροφο μίξερ).
Στο τέλος, η ζύμη πρέπει να είναι αφράτη και ομοιογενής.
Σερβίρετε τη ζύμη σε λαμαρίνες ή τσέρκια, γεμίζοντας έως τα 2/3 του ύψους τους, αποφεύγοντας τον εγκλωβισμό αέρα.
Ψήστε σε προθερμασμένο φούρνο, στους 180°C για 30 λεπτα (τσέρκια) ή 180°C για 45-50 λεπτά (λαμαρίνες 50x70cm).
Αφήστε να κρυώσει πλήρως, πριν τη χρήση.
Για τα Τρουφάκια:
Σε κάδο μίξερ ή λεκάνη, αναμείξτε το τριμμένο παντεσπάνι με την κρέμαMinuta Speculoos.
Προσθέστε το Variegone Speculoos και τη λιωμένη σοκολάτα Arabesque Milk 34%.
Αναμείξτε, έως ότου προκύψει ομοιογενές και εύπλαστο μείγμα.
Πλάστε μπαλάκια στο επιθυμητό βάρος.
Τοποθετήστε τα τρουφάκια στην κατάψυξη, έως ότου σφίξουν.
Τελικό Φινίρισμα
Βουτήξτε τα παγωμένα τρουφάκια σε λιωμένη σοκολάτα Arabesque Milk 34%.
Τυλίξτε τα, άμεσα, σε granella speculoos cookie.
Αφήστε να σταθεροποιηθούν σε ψύξη.
Προϊόντα
Minuta Speculoos
Κρύα κρέμα πατισερί με άρωμα και χρώμα Speculoos, στιγμιαίας παρασκευής, για πατισερί.
